| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Gender | Plug |
| Finsh | Electroless Nickel |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series Ⅱ |
| Current Rating | 7.5A |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Circular |
| Type | Receptacle |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Number Of Conatct | 79 |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Number Of Contacts | 55 |
| Shell Size | 17 |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Plug |
| Shell Size | 23-06 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 13 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Current Rating | 7.5A |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series Ⅱ |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Connector Type | Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Insert Arrangement | 25-24 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Size | 23 |
| Current Rating | 7.5 A |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Part Number | DTK1H-8-4P |
| Shell Material | Stainless Steel Passivated |
| Number Of Contacts | 4 |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Coupling Type | Threaded |
| Current Rating | 7 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 19 |