| Gender | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Contact Termination | Crimp |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Gender | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 4 |
| Shell Size | 14 |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Material | Tin Zinc Plating |
| Number Of Contacts | 23 |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Connector Type | Miniature Connector |
| Shell Size | 16 |
| Connector Type | Straight Plug |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Termination | Crimp |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
|---|---|
| Number Of Contacts | 19 |
| Connector Type | Miniature Connector |
| Current Rating | 7.5 A |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Shell Size | 12 |
|---|---|
| Accessory | Backnut |
| Contact Termination | Crimp |
| Current Rating | 7.5 A |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Contact Termination | Solder |
|---|---|
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Current Rating | 7.5 A |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Contact Termination | PCB |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Connector Type | Miniature Connector |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Shell Size | 16 |
| Part Number | PTB-16-26S |
| Number Of Contacts | 26 |
| Gender | Thru Bulkhead Receptacle |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series Ⅱ |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Connector Type | Circular |
| Contact Type | Crimp |