| Contact Type | Short PCB Tail |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium Plate |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Material | Aluminum |
| Shell Size | 13 |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Connector Type | Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | OO |
| Current Rating | 7.5 A |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 6 |
| Contact Type | Solder |
| Voltage Rating | 500V |
| Finsh | Stainless Steel Passivated |
| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 60 A |
| Shell Size | 13 |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number Of Contacts | 22 |
| Shell Size | 08 |
|---|---|
| Connector Type | Miniature Connector |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Number Of Contacts | 4 |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Shell Size | 19 |
| Number Of Contacts | 66 |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Mating Cycles | 500 |
|---|---|
| Gender | Rectangular Receptacle |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Material | Aluminium |
| Number Of Contact | 51 |