| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Gender | Front And Wall Mounting Receptacle |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Number Of Contacts | 37 |
| Connector Termination | Crimp, Solder, Push-Pull |
|---|---|
| Fiber Count | 1, 2, 4, 8, 12, 24 |
| Connector Gender | Male, Female |
| Connector Type | Optical Fiber Connectors |
| Cable Length | 1m, 2m, 3m, 5m |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 13 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Termination | Crimp |
| Shell Size | 10 |
| Part Number | MS27508E10B35P |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number Of Contacts | 23 |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Termination | Crimp |
| Gender | Wall Mounting Receptacle |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Voltage Rating | 500 V |
| Shell Size | 08 |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Shell Size | 21-39 |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Coupling Type | Threaded |
| Connector Type | Rack And Panel |
|---|---|
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Contact Termination | Crimp |
| Coupling Nut Thread Size | MIL-DTL-38999 Series II |
| Current Rating | 7 A |