| Current Rating | 13 A |
|---|---|
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Type | Crimp |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Number Of Contacts | 19 |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Current Rating | 7.5A |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Contact Termination | Crimp |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Size | 17 |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
|---|---|
| Number Of Contacts | 19 |
| Connector Type | Miniature Connector |
| Current Rating | 7.5 A |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Shell Size | 12 |
|---|---|
| Accessory | Backnut |
| Contact Termination | Crimp |
| Current Rating | 7.5 A |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Shell Size | 22 |
| Voltage Rating | 500V |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Number Of Contacts | 32 |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Size | 17-11 |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Type | Quadrax Female Contact |
|---|---|
| Shell Size | 19 |
| Coupling Type | Threaded |
| Connector Type | Receptacle |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
| Number Of Contacts | 13 |