| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Mounting Type | Crimp |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Voltage Rating | 500 V |
| Number Of Contacts | 6 |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Part Number | MS27497T08B35SA |
| Contact Type | Short PCB Tail |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium Plate |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Circular |
| Type | Receptacle |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Number Of Conatct | 79 |
| Current Rating | 7 A |
|---|---|
| Number Of Contacts | 6 |
| Coupling Type | Threaded |
| Connector Type | Receptacle |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Product Name | Cadmium Olive Drab |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Number Of Contacts | 55 |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Gender | Straight Plug |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Number Of Contacts | 32 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 18 |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Shell Size | 19 |
| Number Of Contacts | 66 |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Alternate Keying Position | B |
| Shell Size | 25 |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Connector Type | Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Crimp |