| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Number Of Contacts | 4 |
| Connector Type | Dust Cap |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Type | Receptacle Cap |
| Termination | Thread |
| Shell Size | 15 |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Shell Size | 16 |
| Part Number | PTB-16-26S |
| Number Of Contacts | 26 |
| Gender | Thru Bulkhead Receptacle |
| Connector Type | Miniature Connector |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Voltage Rating | 500V |
| Number Of Contacts | 13 |
|---|---|
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 11 |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Type | Crimp |
| Number Of Contacts | 3 |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating | 7.5A |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Type | Long PC Tail Pin |
|---|---|
| Number Of Contact | 100 |
| Category | Circular Connectors |
| Series | D38999 Series Ⅲ |
| Contact Size | 22 |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |