| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Connector Type | Receptacle |
| Mating Cycles | 500 |
| Shell Material | Aluminium |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Number Of Contacts | 2 |
| Shell Size | 17-82 |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Shell Size | 19 |
| Coupling Type | Threaded |
| Connector Type | Receptacle |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Size | 17-99 |
| Shell Size | 08 |
|---|---|
| Connector Type | Miniature Connector |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Number Of Contacts | 4 |
| Contact Type | Quadrax PCB Contact |
|---|---|
| Work Temperature | -65℃ ~+200℃ |
| Number Of Contact | 4 |
| Finsh | Electroless Nickel |
| Endurance | 500 Cycles |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Termination | Crimp |
| Shell Size | 10 |
| Part Number | MS27508E10B35P |
| Gender | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Insert Arrangement | 13-03 |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Size | 13 |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4 Weeks |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Place of Origin | China |