| Connector Type | Crimp |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Type | Crimp |
| Coupling Nut | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Alternate Keying Position | B |
| Shell Size | 25 |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Contact Plating | Gold |
| Shell Size | 12 |
|---|---|
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Termination | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Connector Type | Lanyard Release Plug |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Part Number | M85049/90-25W |
|---|---|
| Shell Size | 25 |
| Product Type | Connector Backshell |
| Angle And Profile | 90°, Spin Coupling |
| Finish | Olive Green Cadmium |
| Cable Type | Single-mode, Multi-mode |
|---|---|
| Connector Return Loss | ≥50dB |
| Connector Finish | Polished, Unpolished |
| Connector Mounting | Panel Mount, Free Hanging |
| Connector Insertion Loss | ≤0.2dB |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 13 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 7.5 A |