| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Termination | Crimp |
| Shell Size | 10 |
| Part Number | MS27508E10B35P |
| Number Of Contacts | 1 |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Number Of Contacts | 4 |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Gender | Plug |
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7.5 A |
|---|---|
| Connector Type | Circular |
| Shell Size | 25 |
| Voltage Rating | 500V |
| Insert Arrangement | 25-43 |
| Type | Plug |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Cadmium Olive Green |
| Shell Size | 21 |
| Number Of Contacts | 79 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Voltage Rating | 500 V |
| Number Of Contacts | 6 |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Part Number | MS27497T08B35SA |
| Contact Type | Short PCB Tail |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium Plate |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium Plate |
| Contact Size | 16 |
| Termination Size | 20 |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Accessories | Nylon Rope And Eyelet |
| Finish | Olive Green Cadmium |
| Termination | Thread |
| Shell Size | 15 |