| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 09 |
| Gender | Plug |
| Number Of Contacts | 18 |
|---|---|
| Coupling Type | Threaded |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Finish | Gold |
| Connector Type | Square Flange Receptacle |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Voltage Rating | 500 V |
| Number Of Contacts | 6 |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Part Number | MS27497T08B35SA |
| Shell Size | 21-39 |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Coupling Type | Threaded |
| Current Rating | 7 A |
|---|---|
| Number Of Contacts | 100 |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Shell Size | 12 |
|---|---|
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Termination | Crimp |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Circular |
| Type | Receptacle |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Number Of Conatct | 79 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium Plate |
| Contact Size | 16 |
| Termination Size | 20 |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 7.5 A |
| Gender | Straight Plug |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Number Of Contacts | 19 |
| Connector Type | Circular |
| Finsh | Olive Green Cadmium |