| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
|---|---|
| Number Of Contacts | 19 |
| Connector Type | Miniature Connector |
| Current Rating | 7.5 A |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Connector Type | Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Crimp |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Size | 17-11 |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Material | Aluminum |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Connector Type | Lanyard Release Plug |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Number Of Contacts | 3 |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating | 7.5A |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Contact Type | Crimp |
| Number Of Contacts | 85 |
|---|---|
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Shell Size | 23 |
| Contact Finish | Gold |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Number Of Contacts | 55 |
| Shell Size | 17 |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | Wall Mount Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 11 |
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Connector Type | Circular |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |