| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 23 |
| Insert Arrangement | 23-55 |
| Connector Type | Miniature Connector |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Number Of Contacts | 32 |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Coupling Type | Threaded |
| Shell Size | 19 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Cadmium Olive Green |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Number Of Contacts | 19 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7.5 A |
|---|---|
| Connector Type | Circular |
| Shell Size | 25 |
| Voltage Rating | 500V |
| Insert Arrangement | 25-43 |
| Number Of Contacts | 4 |
|---|---|
| Connector Type | Miniature Connector |
| Voltage Rating | 500V |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Gender | Straight Plug |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series Ⅱ |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Connector Type | Circular |
| Shell Size | 13 |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number Of Contacts | 22 |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | OO |
| Current Rating | 7.5 A |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Size | 17-99 |