| Shell Size | 12 |
|---|---|
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Termination | Crimp |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Connector Type | Receptacle |
| Number Of Contacts | 12 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Hermetic Receptacle |
| Endurance | 500 Cycles |
|---|---|
| Shell Size | 13 |
| Series | D38999/8D |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Part Number | 8D8711C11W35PN |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 13 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Accessories | Nylon Rope And Eyelet |
| Finish | Olive Green Cadmium |
| Termination | Thread |
| Shell Size | 15 |