| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Termination | Crimp |
| Shell Size | 10 |
| Part Number | MS27508E10B35P |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Shell Size | 19 |
| Number Of Contacts | 66 |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 17 |
|---|---|
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Number Of Contacts | 118 |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Type | Crimp |
| Number Of Contacts | 5 |
|---|---|
| Shell Size | 17 |
| Insert Arrangement | Multiple |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Material | Stainless Steel |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Shell Size | 11 |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Connector Type | Plug |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Size | 21-39 |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Coupling Type | Threaded |
| Shell Size | 18 |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Number Of Contacts | 66 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |