| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Receptacle |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Number Of Contacts | 128 |
| Number Of Contacts | 13 |
|---|---|
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 11 |
| Coupling Type | Threaded |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Connector Type | Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Gender | Wall Mounting Receptacle |
| Voltage Rating | 500 V |
| Number Of Contacts | 22 |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Number Of Contacts | 11 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 19 |
| Finsh | Stainless Steel Passivated |
|---|---|
| Shell Size | 13 |
| Number Of Contact | 3 |
| Coupling Type | Threaded |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Size | 17 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Voltage Rating | 500 V |
| Number Of Contacts | 6 |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Part Number | MS27497T08B35SA |
| Type | Plug |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Cadmium Olive Green |
| Shell Size | 21 |
| Number Of Contacts | 79 |
| Number Of Contacts | 37 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Solder |
| Voltage Rating | 500V |