| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Number Of Contacts | 55 |
| Shell Size | 17 |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Number Of Contacts | 19 |
| Gender | Straight Plug |
|---|---|
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Contact Plating | Gold |
| Shell Size | 10 |
| Series | 4 |
| Current Rating | 7 A |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | PCB |
| Number Of Contact | 128 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| MIL Spec | J70 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Finsh | Nickel |
| Current Rating | 3 A |
| Mating Cycles | 500 |
| Number Of Contacts | 19 |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Current Rating | 7.5A |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Mounting Type | Crimp |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Mounting Type | Crimp |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 12 |