| Shell Finish | Electroless Nickel |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Plug |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Size | 16 |
|---|---|
| Gender | Straight Plug With Grounding Fingers |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Number Of Contacts | 55 |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Type | Solder |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Gender | Plug |
| Finsh | Electroless Nickel |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series Ⅱ |
| Current Rating | 7.5A |
| Connector Type | Plug |
|---|---|
| Shell Size | 13 |
| Number Of Contact | 22 |
| Current Rating | 7 A |
| Voltage Rating | 500V |
| RoHS Compliant | Yes |
|---|---|
| Type | Strain Relief Clamp |
| Product Type | Connector Backshell |
| Packaging | Bulk |
| Finish | Electroless Nickel |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Connector Type | Circular Electrical Connector |
| Contact Type | Solder |
| Connector Shell | Electroless Nickel |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Gender | Front And Wall Mounting Receptacle |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Number Of Contacts | 37 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 20 |
| Gender | Straight Plug |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Connector Type | Receptacle |