| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Type | Crimp |
| Gender | Plug |
| Shell Size | 18 |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Number Of Contacts | 66 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Voltage Rating | 500 V |
| Shell Size | 08 |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Voltage Rating | 500 V |
| Number Of Contacts | 6 |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Part Number | MS27497T08B35SA |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Gender | Front And Wall Mounting Receptacle |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Number Of Contacts | 37 |
| Connector Type | Rack And Panel |
|---|---|
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Contact Termination | Crimp |
| Coupling Nut Thread Size | MIL-DTL-38999 Series II |
| Current Rating | 7 A |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Mounting Type | Crimp |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 12 |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Type | Wall Mounting Receptacle |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Shell Size | 08 |
| Mounting Type | Crimp |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Connector Type | Circular |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Gender | Plug |
| Number Of Contacts | 6 |