| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Current Rating | 7.5 A |
| Voltage Rating | 500V |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Type | Coax |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 18 |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Number Of Contacts | 66 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | OO |
| Current Rating | 7.5 A |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Connector Type | Crimp |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Type | Crimp |
| Coupling Nut | Aluminum Alloy |
| Mating Cycles | 500 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Part Number | J30J-25TJSL-G |
| Shell Material | Aluminium Olive Green Plating |
| Gender | Plug |
| Shell Material | Aluminium |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Connector Type | Receptacle |
| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Number Of Contacts | 19 |
| Shell Size | 25 |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Type | Plug |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Cadmium Olive Green |
| Shell Size | 21 |
| Number Of Contacts | 79 |
| Connector Type | Micro-D |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Termination | Crimp |
| Current Rating | 2.5 A |