| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Plug |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Shell Size | 12 |
| Connector Shell | Anodized Black |
| Current Rating | 5A/10A |
| Operating Temperature | -55℃ To +125℃ |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Number Of Contacts | 4 |
| Connector Type | Circular Electrical Connector |
| Gender | Plug |
| Shell Size | 14 |
| Gender | Straight Plug |
|---|---|
| Insert Arrangement | 09-11 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Type | Solder |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Finish | Gold |
| Connector Type | Plug |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 20 |
| Gender | Straight Plug |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Termination Type | Solder |
| Contact Plating | Gold |
| Voltage Rating | 800V |
| Current Rating | 3A |
| Gender | Rectangular Receptacle |
|---|---|
| Current Rating | 3A |
| Finsh | Nickel |
| Shell Material | Aluminium |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7.5 A |
|---|---|
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Size | 16 |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
|---|---|
| Gender | Straight Plug |
| Shell Size | 23 |
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Circular |