| Material | Aluminum |
|---|---|
| Finish | Olive Green Cadmium |
| Connector Type | Dust Cap |
| Type | Plug Cap |
| Accessories | Gold Plated |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Type | Plug |
| Contact Type | Quadrax Male Contact |
| Type | Plug |
|---|---|
| Vibration | Functional Vibration: 15 To 2000Hz, Power Spectral Density Of 0.126g^2/Hz, 6-hour Duration Endurance Vibration: 15 To 2000Hz, Power Spectral Density Of 0.201g^2/Hz, 7.5-hour Duration |
| Endurance | 500 Cycles |
| Work Temperature | -65 ~+150℃ |
| Contact Type | Standard 8# RF Contacts |
| Voltage Rating | J30-15TJL |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Current Rating | 5A |
| Gender | Receptacle |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Connector Type | Plug |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Shell Size | 11-05 |
| Number Of Contacts | 5 |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Plug |
| Shell Size | 23-06 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Contact Type | Solder |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Connector Type | Plug |
| Shell Size | 15 |
| Part Number | YPM4-19-2K6 |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Current Rating | 7.5A |
| Connector Shell | Electroless Nickel |
| Connector Type | Circular Electrical Connector |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Size | 11-81 |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium Plate |
| Contact Size | 16 |
| Termination Size | 20 |