| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Type | Rack And Panel |
|---|---|
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Contact Termination | Crimp |
| Coupling Nut Thread Size | MIL-DTL-38999 Series II |
| Current Rating | 7 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Insert Arrangement | 11-35 |
| Connector Type | Circular |
| Number Of Contacts | 13 |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | OO |
| Current Rating | 7.5 A |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Mounting Type | Crimp |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 12 |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Circular |
| Type | Receptacle |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Number Of Conatct | 79 |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Connector Type | Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Crimp |
| Number Of Contacts | 6 |
|---|---|
| Insert Arrangement | 09-35 |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
| Number Of Contacts | 1 |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |