| Contact Type | Solder |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold Plated |
| Number Of Contacts | 16 |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Contact Finish | Gold |
| Connector Type | Plug |
| Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Product Name | M39029/76-424 |
| Crimp Type | Insulated |
| Termination Type | Crimp |
| Voltage Rating | 800V |
| Current Rating | 7 A |
|---|---|
| Number Of Contacts | 100 |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Gender | Wall Mount Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 11 |
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Connector Type | Circular |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 4 |
| Current Rating | 7 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
| MIL Spec | J70 |
|---|---|
| Gender | Microminiature Connectors |
| Shell Material | Aluminium |
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Type | Narrow Flange Receptacle. |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Number Of Contacts | 4 |
| Contact Finish | Gold |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Product Name | Cadmium Olive Drab |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Number Of Contacts | 55 |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Gender | Straight Plug |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series Ⅱ |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Size | 14 |