| Shell Size | 21-39 |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Coupling Type | Threaded |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Insert Arrangement | 11-35 |
| Connector Type | Circular |
| Number Of Contacts | 13 |
| Voltage Rating | 500V |
| Gender | Male/Female |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Coupling Nut Plating | Cadmium |
| Current Rating | 5A |
| Shell Size | 17 |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Number Of Contacts | 55 |
| Contact Type | Crimp |
| Gender | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 33 |
| Operating Temperature | -55℃ To +125℃ |
| Number Of Contacts | 55 |
| Current Rating | 5A/10A |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Contact Plating | Gold |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number Of Contacts | 23 |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Shell Size | 17 |
| Connector Type | Square Flange Receptacle |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |