| Current Rating | 7 A |
|---|---|
| Number Of Contacts | 12 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Insert Arrangement | 25-24 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Voltage Rating | 500V |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Gender | Receptacle |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 12 |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Voltage Rating | 500 V |
| Operating Temperature | 12 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 20 |
| Gender | Straight Plug |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Mounting Type | Crimp |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Circular |
| Type | Receptacle |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Number Of Conatct | 79 |
| Gender | Crimp Wall Mount Receptacle |
|---|---|
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Shell Size | 12 |
| Voltage Rating | 500 V |
| Contact Termination | Crimp |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Mounting Type | Crimp |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 12 |