| Temperature Rating | -65°C To +125°C |
|---|---|
| Category | MIL-DTL-38999 |
| Part Number | D38999/26FJ61SHN |
| Endurance | 500 Cycles |
| Contact Type | Solder |
| Shell Material | Aluminum |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Shell Size | 21 |
| Shell Size | 16 |
|---|---|
| Gender | Straight Plug With Grounding Fingers |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Number Of Contacts | 55 |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Number Of Contacts | 2 |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 20 |
| Gender | Straight Plug |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Work Temperature | -65℃ ~+200℃ |
|---|---|
| Temperature Rating | -65°C To +125°C |
| Category | MIL-DTL-38999 |
| Contact Type | Solder |
| Type | Square Flange Receptacle |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Number Of Contacts | 8 |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Gender | Front And Wall Mounting Receptacle |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Number Of Contacts | 37 |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Connector Type | Receptacle |