| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 3 |
| Contact Type | Crimp |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Connector Type | Circular |
| Gender | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Insert Arrangement | 13-03 |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Size | 13 |
| Connector Type | Hermetic Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number Of Contacts | 19 |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 5A |
| Coupling Nut Plating | Nickel |
| Number Of Contacts | 3 |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating | 7.5A |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
|---|---|
| Shell Size | 09-35 |
| Number Of Contacts | 6 |
| Coupling Type | Threaded |
| Current Rating | 7 A |
| Number Of Contacts | 18 |
|---|---|
| Connector Type | Hermetic Receptacle |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Mounting Type | Crimp |
| Shell Size | 12 |
|---|---|
| Accessory | Backnut |
| Contact Termination | Crimp |
| Current Rating | 7.5 A |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Number Of Contacts | 19 |
|---|---|
| Contact Type | Crimp |
| Current Rating | 7.5A |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |