| Connector Type | Receptacle |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 21 |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Type | Crimp |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| MIL Spec | MWDM/Micro-D |
| Number Of Contact | 51 |
| Current Rating | 3A |
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| Number Of Contacts | 18 |
|---|---|
| Coupling Type | Threaded |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Finish | Gold |
| Connector Type | Square Flange Receptacle |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Mating Cycles | 500 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Gender | Rectangular Receptacle |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Connector Type | Receptacle |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Size | 17 |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 4 |
| Current Rating | 7 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Number Of Contact | 21 |
| Gender | Rectangular Receptacle |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Part Number | J30JM-21ZKSP |