| Product Name | J14 Connector |
|---|---|
| Current Rating | 2A |
| Gender | Female |
| Wire Size | Costomed |
| Termination Type | Crimp |
| Gender | Microminiature Connectors |
|---|---|
| Shell Material | Aluminium |
| MIL Spec | CDBA |
| Finsh | Nickel |
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| Voltage Rating | 250V |
|---|---|
| Connector Type | RJFTV6 |
| Number Of Contacts | 1 |
| Operating Temperature Range | -40°C To +85°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| MIL Spec | J70 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Finsh | Nickel |
| Current Rating | 3 A |
| Mating Cycles | 500 |
| Connector Type | 90 Degree Receptacle |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Voltage Rating | 500V |
| Gender | Receptacle |
| Voltage Rating | J30-15TJL |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Current Rating | 5A |
| Gender | Receptacle |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Connector Type | Right Angle Thru-Hole Printed Circuit Board Connectors |
|---|---|
| Number Of Contact | 51 |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Material | Aluminium |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 5A |
| Coupling Nut Plating | Nickel |