| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| MIL Spec | J30J |
| Mating Cycles | 500 |
| Shell Material | Aluminium |
| Shell Material | Aluminium |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Connector Type | Receptacle |
| MIL Spec | J70 |
|---|---|
| Gender | Microminiature Connectors |
| Shell Material | Aluminium |
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Endurance | 500 Cycles |
|---|---|
| Type | Rack & Panel Rectangular Connectors |
| Temperature Rating | -65°C To +125°C |
| Work Temperature | -65℃ ~+200℃ |
| Category | ARINC 600 |
| Mating Cycles | 500 |
|---|---|
| Gender | Rectangular Receptacle |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Material | Aluminium |
| Number Of Contact | 51 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Material | Aluminium |
| Gender | Hermetic Receptacle |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
|---|---|
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Current Rating | 3A |
| MIL Spec | GMR7580/Micro-D |
| Part Number | J30J-37ZK-G |
| Coupling Nut Plating | Nickel |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Mating Cycles | 500 |
| Operating Temperature | -55 To +125°C |
| Shell Material | Aluminium |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Mating Cycles | 500 |
| Coupling Nut Plating | Nickel |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Coupling Nut | Brass |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Termination Type | Solder |
| Contact Plating | Gold |
| Voltage Rating | 800V |
| Current Rating | 3A |