| Number Of Contacts | 13 |
|---|---|
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 11 |
| Coupling Type | Threaded |
| Number Of Contacts | 37 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Solder |
| Voltage Rating | 500V |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Number Of Contacts | 11 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 19 |
| Shell Size | 17 |
|---|---|
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Size | 16 |
|---|---|
| Gender | Straight Plug With Grounding Fingers |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Number Of Contacts | 55 |
| Number Of Contacts | 18 |
|---|---|
| Connector Type | Hermetic Receptacle |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7 A |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Termination | Crimp |
| Shell Size | 10 |
| Part Number | MS27508E10B35P |
| Connector Type | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 09 |
| Coupling Type | Threaded |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium Plate |
| Contact Size | 16 |
| Termination Size | 20 |
| Type | Plug |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Cadmium Olive Green |
| Shell Size | 21 |
| Number Of Contacts | 79 |