| Shell Size | 16 |
|---|---|
| Gender | Straight Plug With Grounding Fingers |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Number Of Contacts | 55 |
| Termination Method | Crimp |
|---|---|
| Product Name | Connector Backshell |
| RoHS Compliant | Yes |
| Finsh | Electroless Nickel |
| Material | Alumium |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Insert Arrangement | 25-24 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Plug |
| Shell Size | 23-06 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Gender | Front And Wall Mounting Receptacle |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Number Of Contacts | 37 |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Connector Type | Miniature Connector |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Number Of Contacts | 32 |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Alternate Keying Position | B |
| Shell Size | 25 |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series Ⅱ |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
| Connector Type | Circular |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimped |
| Shell Size | 15 |
| Voltage Rating | 500V |