| Gender | Wall Mount Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 11 |
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Connector Type | Circular |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
|---|---|
| Coupling Type | Threaded |
| Shell Size | 19 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Size | 12 |
|---|---|
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Termination | Crimp |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Gender | Receptacle |
| Current Rating | 7.5 A |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 20 |
| Gender | Straight Plug |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Contact Type | Male |
|---|---|
| Insulation | PVC |
| Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7A |
| Voltage Rating | 800V |
| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Type | Coax |
| Current Rating | 7.5 A |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Insert Arrangement | 17-26 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Plating | 26 |
| Crimp Type | Insulated |
|---|---|
| Voltage Rating | 800V |
| Material | Copper Alloy |
| Finish | Gold Plated |
| Contact Type | Male |
| Contact Type | Female |
|---|---|
| Type | 20 Socket Contact |
| Product Name | M39029/56-351 |
| Current Rating | 7A |
| Material | Copper Alloy |