| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Gender | Plug |
| Number Of Contacts | 6 |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Connector Type | Receptacle |
| Mating Cycles | 500 |
| Shell Material | Aluminium |
| Shell Size | 25 |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Number Of Contacts | 30 |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | Straight Plug |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Voltage Rating | 500V |
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Type | Crimp |
| Gender | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Insert Arrangement | 13-03 |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Size | 13 |
| Voltage Rating | J30-15TJL |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Current Rating | 5A |
| Gender | Receptacle |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Shell Size | 17 |
| Contact Type | Crimp Twinax Contact |
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Plug |
| Shell Size | 23-06 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Connector Type | Plug |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Insert Arrangement | 25-24 |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Electroless Nickel |