| Connector Type | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 09 |
| Coupling Type | Threaded |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Finsh | Stainless Steel Passivated |
|---|---|
| Shell Size | 13 |
| Number Of Contact | 3 |
| Coupling Type | Threaded |
| Current Rating | 7 A |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Number Of Contacts | 8 |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Number Of Contacts | 4 |
| Current Rating | 7 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
| Mounting Type | Crimp |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Connector Type | Circular |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Coupling Type | Threaded |
| Current Rating | 7 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 19 |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Connector Type | Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Crimp |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Size | 17-11 |
| Contact Type | Crimp |