| Connector Type | Dust Cap |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Type | Receptacle Cap |
| Termination | Thread |
| Shell Size | 15 |
| Connector Insertion Loss | ≤0.2dB |
|---|---|
| Fiber Count | 1, 2, 4, 8, 12, 24 |
| Cable Length | 1m, 2m, 3m, 5m |
| Connector Durability | 1000 Mating Cycles |
| Connector Style | LC, SC, ST, FC, MTRJ, MU, E2000, MPO, SMA, FDDI |
| Connector Type | Circular Connector |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Coupling Type | Threaded |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Type | Long PC Tail Pin |
|---|---|
| Number Of Contact | 100 |
| Category | Circular Connectors |
| Series | D38999 Series Ⅲ |
| Contact Size | 22 |
| Operating Temperature | -55 To +150°C |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Gender | Micro-D Printed Circuit Board Connectors |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 3 A |
| Number Of Contacts | 85 |
|---|---|
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Shell Size | 23 |
| Contact Finish | Gold |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Connector Type | Lanyard Release Plug |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Material | Aluminum |
|---|---|
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Size | 17 |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Number Of Contacts | 55 |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimped |
| Shell Size | 15 |
| Voltage Rating | 500V |