| Insert Arrangement | 09-98 |
|---|---|
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 09 |
| Gender | Plug |
| Gender | Straight Plug |
|---|---|
| Insert Arrangement | 09-11 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Type | Solder |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Number Of Contacts | 6 |
|---|---|
| Insert Arrangement | 09-35 |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Finish | Stainless Steel |
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Number Of Contacts | 1 |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Number Of Contacts | 2 |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Type | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 09 |
| Coupling Type | Threaded |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
|---|---|
| Shell Size | 09-35 |
| Number Of Contacts | 6 |
| Coupling Type | Threaded |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |