| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Mounting Type | Crimp |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7.5 A |
| Shell Size | 12 |
| Gender | Straight Plug |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Voltage Rating | 500V |
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Type | Crimp |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
|---|---|
| Gender | Straight Plug |
| Shell Size | 23 |
| Voltage Rating | 500V |
| Connector Type | Circular |
| Connector Type | Circular |
|---|---|
| Number Of Contacts | 19 |
| Shell Size | 25 |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | Straight Plug |
|---|---|
| Insert Arrangement | 09-11 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Type | Solder |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Number Of Contacts | 6 |
|---|---|
| Insert Arrangement | 09-35 |
| Gender | Jam Nut Receptacle |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 26 |
| Connector Type | Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Finish | Stainless Steel |
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Crimp Wall Mount Receptacle |
|---|---|
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Shell Size | 12 |
| Voltage Rating | 500 V |
| Contact Termination | Crimp |