| Contact Finish | Gold |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Contact Type | Crimp |
| Connector Type | Square Flange Receptacle |
| Number Of Contacts | 31 |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Connector Type | Plug |
| Current Rating | 7 A |
| Number Of Contacts | 11 |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Size | 15 |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Number Of Contacts | 8 |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Connector Type | Plug |
| Number Of Contacts | 18 |
|---|---|
| Connector Type | Hermetic Receptacle |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Current Rating | 7 A |
| Part Number | MS27484T10F98PCN |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Number Of Contacts | 6 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Finsh | Electroless Nickel |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Size | 11-81 |
| Current Rating | 7 A |
| Temperature Rating | -65°C To +125°C |
|---|---|
| Category | MIL-DTL-38999 |
| Part Number | D38999/26FJ61SHN |
| Endurance | 500 Cycles |
| Contact Type | Solder |
| Connector Type | Square Flange Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 09 |
| Coupling Type | Threaded |
| Shell Finish | Stainless Steel Passivated |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Type | Plug |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Cadmium Olive Green |
| Shell Size | 21 |
| Number Of Contacts | 79 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Voltage Rating | 500 V |
| Number Of Contacts | 6 |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Part Number | MS27497T08B35SA |