| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Number Of Contacts | 11 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 19 |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Number Of Contacts | 128 |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Current Rating | 7 A |
| Shell Finish | Composite Shell Olive Green Cadmium |
| Work Temperature | -65℃ ~+200℃ |
|---|---|
| Category | D38999 Series Epoxy Potting |
| Endurance | 500 Cycles |
| Finsh | Aluminum Olive Green Cadmium |
| Part Number | D38999/20WJ14SN-H |
| Number Of Contact | 42 |
|---|---|
| Series | D38999 |
| Contact Type | Solder |
| Type | Custom Thicken Flange Receptacle |
| Shell Size | 17 |
| Endurance | 500 Cycles |
|---|---|
| Shell Size | 13 |
| Series | D38999/8D |
| Finsh | Olive Green Cadmium |
| Part Number | 8D8711C11W35PN |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Accessories | Nylon Rope And Eyelet |
| Finish | Olive Green Cadmium |
| Termination | Thread |
| Shell Size | 15 |
| Work Temperature | -65℃ ~+200℃ |
|---|---|
| Temperature Rating | -65°C To +125°C |
| Category | MIL-DTL-38999 |
| Contact Type | Solder |
| Type | Square Flange Receptacle |
| Color | Silver |
|---|---|
| Connector Style | Dust Cap |
| Connector Type | D38999 Series |
| Contact Plating | Gold |
| Finish | Stainless Steel Passivated |
| Connector Type | Jam Nut Receptacle |
|---|---|
| Number Of Contacts | 43 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7 A |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Current Rating | 7 A |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |