| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
|---|---|
| Number Of Contacts | 41 |
| Gender | Box Mounting Receotacle |
| Insert Arrangement | 23-55 |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Type | Stainless Steel Passivated |
|---|---|
| Temperature Rating | -65°C To +125°C |
| Contact Type | Solder Contacts |
| Category | Custom Sealed Connectors |
| Part Number | 220-06E16-19PN |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Number Of Contacts | 12 |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Shell Size | 13 |
| Connector Type | Receptacle |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 21 |
| Gender | Plug |
|---|---|
| Number Of Contacts | 22 |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Polarization | D |
| Contact Type | Crimp |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 23 |
| Insert Arrangement | 23-55 |
| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Number Of Contacts | 11 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Shell Size | 19 |
| Temperature Rating | -65°C To +125°C |
|---|---|
| Category | MIL-DTL-38999 |
| Part Number | D38999/26FJ61SHN |
| Endurance | 500 Cycles |
| Contact Type | Solder |
| Number Of Contacts | 1 |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Size | 18 |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Number Of Contacts | 66 |
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |