| Mating Cycles | 500 |
|---|---|
| Gender | Rectangular Receptacle |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Material | Aluminium |
| Number Of Contact | 51 |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Connector Type | Receptacle |
| Mating Cycles | 500 |
| Shell Material | Aluminium |
| Part Number | J29M-15ZKH |
|---|---|
| Finsh | Nickel |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Number Of Contact | 15 |
| Number Of Contacts | 1 |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Type | Crimp |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Mating Cycles | 500 |
| Coupling Nut Plating | Nickel |
| MIL Spec | MIL-DTL-83513 |
| Coupling Nut | Brass |
| Connector Type | Miniature Connector |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Product Name | MIL-DTL-26482 Series I |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Size | 21 |
| Number Of Contacts | 23 |
|---|---|
| Contact Termination | Solder |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium |
| Connector Type | Miniature Connector |
| Shell Size | 16 |
| Gender | Box Mounting Receptacle |
|---|---|
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Number Of Contacts | 12 |
| Connector Type | Miniature Connector |
| Current Rating | 7.5 A |
|---|---|
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Coupling Nut Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Size | 16 |