| Operating Temperature | -55 To 125 °C |
|---|---|
| Insulator Material | Thermoplastic |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
| Gender | Plug |
| Number Of Contacts | 6 |
| Voltage Rating | 500V |
|---|---|
| Alternate Keying Position | B |
| Shell Size | 25 |
| Insert Arrangement | 25-35 |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|---|
| Connector Type | Receptacle |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Size | 25 |
| Gender | Wall Mount Receptacle |
|---|---|
| Shell Size | 11 |
| Number Of Contacts | 6 |
| Current Rating | 7.5 A |
| Connector Type | Circular |
| Current Rating | 7.5 A |
|---|---|
| Connector Type | Circular |
| Shell Size | 25 |
| Voltage Rating | 500V |
| Insert Arrangement | 25-43 |
| Shell Size | 13 |
|---|---|
| Current Rating | 7 A |
| Coupling Type | Threaded |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number Of Contacts | 22 |
| Connector Termination | Crimp, Solder, Push-Pull |
|---|---|
| Fiber Count | 1, 2, 4, 8, 12, 24 |
| Connector Gender | Male, Female |
| Connector Type | Optical Fiber Connectors |
| Cable Length | 1m, 2m, 3m, 5m |
| Contact Type | Short PCB Tail |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500V |
| Shell Finish | Olive Green Cadmium Plate |
| Shell Size | 15 |
|---|---|
| RoHS Compliant | Yes |
| Angle And Profile | Straight |
| Type | Strain Relief Clamp |
| Finish | Olive Green Cadmium |
| Type | Plug |
|---|---|
| Product Name | MIL-DTL-38999 Series Ⅰ |
| Shell Finish | Cadmium Olive Green |
| Shell Size | 21 |
| Number Of Contacts | 79 |