| Coupling Type | Threaded |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +125°C |
| Number Of Contacts | 2 |
| Shell Size | 17-82 |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Cable Type | Single-mode, Multi-mode |
|---|---|
| Connector Return Loss | ≥50dB |
| Connector Finish | Polished, Unpolished |
| Connector Mounting | Panel Mount, Free Hanging |
| Connector Insertion Loss | ≤0.2dB |